DOLAR 18,6185 0.14%
EURO 19,2429 -0.5%
ALTIN 1.053,80-0,58
BITCOIN 306530-0,74%
Mersin
18°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:53

AKŞAM'A KALAN SÜRE

şişli escort

Mersin’liler Bu Festivali Sevdi..

Mersin’liler Bu Festivali Sevdi..

Mersin Büyükşehir belediyesi 'karşılaşmalar' temasıyla düzenlediği Mersin Edebiyat Festivaline ilgi yoğun oldu

ABONE OL
Ocak 15, 2023 13:24
Mersin’liler Bu Festivali Sevdi..
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MERSİN EDEBİYAT FESTİVALİ 2. GÜNÜNDE DE DOLU DOLU GEÇTİ

HER YAŞTAN EDEBİYATSEVER ATÖLYE VE SÖYLEŞİLERDE ŞAİR VE YAZARLARLA BİR ARAYA GELDİ

‘KARŞILAŞMALAR’ TEMALI FESTİVAL’DE MERSİNLİLER BİRÇOK YAZAR VE ŞAİR İLE BULUŞTU

“EDEBİYAT HER ZAMAN UMUT VERİR”

“MERSİN ZATEN EDEBİYATA DA ÇOK YAKIŞAN BİR ŞEHİR”

“ÖĞRENDİKLERİMİ ŞİİR YAZARKEN KULLANACAĞIM”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Karşılaşmalar’ temasıyla ilkini gerçekleştirdiği ‘Mersin Edebiyat Festivali’nin ikinci günü de dolu dolu geçti. Söyleşiler, atölyelerle geçen ikinci günde birbirinden değerli yazar ve şairler her yaştan edebiyatseverle bir araya geldi.

Tüm gün edebiyat rüzgarı esti

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdal Gökayaz, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü ve Opera Sanatçısı Bengi İspir Özdülger ve Mersin Edebiyat Festivali Koordinatörü Prof. Dr. Cemal Sakallı’nın da katıldığı programın ilk bölümünde; Yazar Gülsevin Kıral, ‘Çocuklarla Öykü Okuma Atölyesi’, Şair ve Yazar Necdet Neydim,  ‘Çocuklarla Şiir Okuma Atölyesi’ gerçekleştirdi.Çocuklar atölyelerde yazarlarla bir araya gelmenin mutluluğunu yaşarken, yazarlıkla, şiir ve roman yazımıyla ilgili önemli birçok bilgi edindi. Yazar Barış İnce de ‘Roman-Öykü Atölyesi’ ile yetişkin edebiyatseverlerle buluştu. Mersin Üniversitesi, Çağ Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencileri de ‘Edebi Yapıtlarda Okur Nelerle Karşılaşır’ isimli Mersin Edebiyat Çalıştayını gerçekleştirdi.

Şebnem İşigüzel,‘Yeni Zamanlarda Edebi Vaatler’, Gürsel Korat ‘Kapadokya ve Edebiyatım’, Kemal Varol ‘Bir Anadolu Üçlemesi : Ucunda Ölüm Var, Aşıklar Bayramı, Babamın Bağlaması’, Neşe Yaşın ile Metin Cengiz ise ‘Geçmişten Günümüze Şiirimiz’ söyleşileriyle programın ikinci bölümünde Mersinlilere edebiyat ziyafeti sundu. Söyleşilerin ardından katılımcıların soruları da yanıt buldu.

Atölyelerin ardından çocuklara Cumhuriyet Yayınları, yetişkinlere de Kültür Yayınları’nın kitapları hediye edildi. Katılımcılara ayrıca Mersin’e özgü bir lezzet olan kaynar ikramı da yapıldı.

‘Mersinli Yazar ve Şairlerin Kitap Kapakları Sergisi’ 1 hafta devam edecek

Edebiyat Festivali kapsamında kurulan Mersin’de adını duyurmuş, en az 3 kitap yayınlamış yazar ve şairlerin kitap kapaklarından oluşan “Mersinli Şair ve Yazarların Kitap Kapakları”sergi, Kongre ve Sergi Sarayı’nda bir hafta boyunca açık kalacak. Mersinli edebiyatseverler festival bitiminde de sergiyi ziyaret edebilecek. 

MEDEKA Edebiyat Kurulu Üyesi F. Saadet Bilir, Edebiyat Festivali’nin Mersin’e ayrı bir renk ve hava kattığını anlatarak, kentte adını duyurmuş yazarların kitap kapağından oluşan sergi açtıklarını söyledi. Bilir, “Bu ne kadar güzel bir şey ki 50’nin üstünde yazar ve şairimizin şu anda kitabı sergileniyor burada. Bir hafta açık, herkesi de bekliyoruz. Gelsinler yazarlarımızı tanısınlar” dedi.MEDEKA Edebiyat Kurulu Üyesi Jana Med İnanç ise “Festivale dair neler yapılabilir tartışılırken ortaya böyle bir şey çıktı. Bilmeyenlerin, duymayanların daha çok duyacağı, okuyacağı etkinlik olsun istedik” diye konuştu.

“Bu programın bir parçası olduğum için çok mutlu oldum”

Yazar Gülsevin Kıral, Mersin Edebiyat Festivali’ne dahil olduğu için memnuniyetini dile getirerek, “Çok dolu dolu bir program hazırlanmış. Ben de bu programın bir parçası olduğum için çok mutlu oldum. Çocukları görünce daha da mutlu oldum” dedi. Kıral, Mersin Edebiyat Festivali’ne birçok önemli yazar ve şairin davet edildiğini ifade ederek, “Gerçekten çağrılan yazarlar, şairler çok dolu, çok kapsamlı olmuş, bundan sonra da dilerim ki devamı gelir” dedi. 

“Edebiyat Festivali bu şekilde bir kentte gerçekleşiyor olması mutluluk verici”

Yazar Necdet Neydim, Edebiyat Festivali kapsamında çocuklarla bir araya geldi. Çocuklarla ilgili bir şeyler yapmanın önemine vurgu yapan Neydim, “Çocukların hem edebiyat üzerinden dış dünyaya ve hayata ulaşması, dokunması, hayatın farkında olması ama bunu estetik bir kurgu üzerinden de yapması çok güzel bir şey.Fark etmeye başladığınız zaman, ona dokunup hissetmeye başladığınız zaman tanışırsınız. Tanışmak iletişim demektir. İletişim varsa barış vardır, anlama vardır. Bir iletişim kanalının bu şekilde bir kentte gerçekleşiyor olması çok hoş bir şey, mutluluk verici” diye konuştu.

“Şehirlerin ve insanların edebiyata ihtiyacı var”

Yazar Barış İnce, festivalin çok keyifli geçtiğini söyleyerek, “Şehirlerin ve insanların edebiyata ihtiyacı var. Kitaba ulaşmak zaten çok zor, yazara ulaşmak daha da zorken böyle bir festival çok iyi oldu. Katılımın da bu kadar yoğun olacağını beklemiyordum, o yüzden çok sevinçliyim” dedi.Daha önce birkaç kere Mersin’e geldiğini ancak sadece edebiyat ile ilgili bir festivale ilk kez geldiğini söyleyen İnce, “Burada tamamen edebiyata odaklandık. Bu çok daha hoşuma gitti. Atölyeyi de uzattım çünkü katılımcıların keyfi yerindeydi. 1 saatlik atölyeyi 2 saate çıkarttık” diye konuştu.

“Edebiyat her zaman umut verir, bir şeyleri öngörür”

Yazar Şebnem İşigüzel, Mersin’de olmaktan, edebiyatseverlerle bir araya gelmekten son derece mutlu olduğunu ifade ederken“Mersin, çok eski kültürlerin, Akdeniz uygarlığının bir sembolü. Edebiyattan da söz etmek her zaman mutluluk verici. Edebiyat her zaman umut verir, bir şeyleri öngörür. Çok güzel bir festivaldi. Gayet güzel geçti. Bu coğrafya zaten Türk edebiyatına katkıları olan yazarları yetiştirmiş bir coğrafya. Edebiyatı konuşmak, insanların ilgisinin yönelmesi elbette güzel bir şey. Bu festival bunların üzerine düşünmeye yol açtığı için çok güzel bir fırsattı” dedi.

“Mersin’de biz de özlemiştik aslında böyle etkinlikleri”

Yazar Kemal Varol da“Mersin’de biz de özlemiştik aslında böyle etkinlikleri. Mersin de özlemişti bana kalırsa. Bu yeni dönemde yeniden Mersin’de bir ‘Edebiyat Festivali’nin yapılıyor olması, edebiyata aç Mersinlilerle tekrar konuşuyor olmamız çok büyük bir nimet bizim için. Umarım bu etkinlikler gelenek halini alır, devam eder, her yıl yapılır ve böylece Mersin sadece turizm değil edebiyatın da önemli bir şehri haline gelir” ifadeleriyle duygularını aktardı.

Yazar Gürsel Korat ise, “Çok yararlandığımız bir imkan sağlanmış oldu. Bu yönden Edebiyat Festivali oldukça olumlu değerlendirilebilir. Devamının da olmasını umuyorum”ifadelerine yer verdi. Şair ve Yazar Neşe Yaşın, festivalin çok güzel devam ettiğini söyleyerek, “Mersin zaten edebiyata da çok yakışan bir şehir. Bayağı da ilgi var izleyicilerden. Çok da iyi bir program yapılmış, devamını diliyorum” diye konuştu.

Şair ve Yazar Metin Cengiz ise festivalin Mersin’e çok katkısının olacağını vurgulayarak “Mersin bir liman kenti. Dolayısıyla maddi zenginliğinin aynı zamanda manevi zenginlikle desteklenebileceği, onun zemini oluşturan bir ödül olarak görüyorum, başında da zaten organizatör olarak Cemal Sakallı gibi birikimli deneyimli bir arkadaşımızın olması bunu garantiliyor. Umarız bu böyle sürer gider” dedi.

“Edebiyat Festivali’nin Mersin’de olması edebiyatseverler için çok büyük bir şans”

Barış İnce’nin atölyesine katılan Deniz Çağlar, festivalin tüm programlarını takip ettiğini belirterek, “Edebiyat Festivali’nin Mersin’de olması edebiyatseverler için çok büyük bir şans. Mersinli olarak çok gurur duyuyorum. Çok güzel bir atölyeydi. Her şeyi çok güzel özetledi” dedi.

‘Edebi Yapıtlarda Okur Nelerle Karşılaşır’ isimli çalıştaya katılanÇağ Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi Beyza Nur Balcı, “Burada önemli hocalarımız, yazarlar ve öğrencilerle söyleşilerde fikir alışverişinde bulunmak gerçekten güzeldi. Burada 3 gün boyunca festivalde ağırlayacağımız yazarlarımız, şairlerimiz çok da kolay denk gelebileceğimiz isimler değil. Dolayısıyla yakından gözlemlemek ya da eserlerini söyleşilerinde bizzat yorumlamaları oldukça değerli. Sadece edebiyat öğrencilerini, edebiyat hocalarını değil kentte yazar, çizer ve okurları bir bütün olarak sevindiren bir durum. Bu festivalin kültürel düzeyde bizleri aydınlatıcı bir özelliği oldu” diye konuştu.

Edebiyatseverler festivalden çok memnun

Edebiyatseverlerden Özge Emsal, “Mersin’in genç okurları olarak böyle bir festivalin düzenlenmesinden gurur duyuyoruz ve devamını bekliyoruz. Her kitap yeni bir dünyaya açılıyor ve böyle akademisyenlerle bir arada bulunmak kültürel anlamda bizi de zenginleştiriyor. Yeni yazarlarla tanışmak ve kültürel olarak dağarcığımızı geliştirme anlamında büyük bir zenginlik” dedi.Festivale çocuğu ile birlikte katılan Sultan Güç de “Çok güzel bir etkinlik her zaman böyle etkinliklerin yapılmasını istiyoruz. Çocuğumu da okumaya teşvik ediyor. Söyleşilere de katıldım, güzel geçti benim için, çocuğumla birlikte güzel vakit geçirdik” diye konuştu.

“Öğrendiklerimi şiir yazarken kullanacağım”

Şiir Atölyesi’ne katılan öğrencilerden Doğa Tunçdemir, kendisinin de şiir yazdığını ve bu anlamda atölyenin kendisi için çok faydalı olduğunu belirterek,“Buraya geldiğim için çok mutlu oldum. Şiirler hakkında bilgiler öğrendim, bunları da şiir yazarken kullanacağım. Okunan şiirler kendi hayatını anlatıyordu. Bu konu beni de etkileyebilir diye düşündüm, yazdığım şiirde birkaç değişiklik yapabilirim veya yeni bir şiir yazarım diye düşündüm. Festivali çok beğendim. Büyüyünce öğretmen olmayı düşünüyorum ama şiir yazmayı da bırakmak istemiyorum, çok seviyorum” ifadelerini kullandı.

Şiir yazmayı çok sevdiğini söyleyen Berfin Bilgi, Yazar Necdet Neydim’in atölyesi sayesinde şiir yazımıyla ilgili birçok bilgi edindiğini söyleyerek, “Yazarımızın önerilerini aldım. Nasıl şiir yazdığını, hayatı boyunca neler gördüğü, nasıl hissettiğini öğrendim. Bir şiirin nasıl yazıldığını, hangi tutkularla yazıldığını öğrendim. Bence kitap okumaları çok sağlıklı çünkü kitaplar hem bizim için hem de beynimiz için güzel bir şeydir. İçinden önerilerimiz ve tutkularımız çıkar. Şairimizin dediği gibi ‘Şiirlerde aslında bir tutku, bir düşünce yoktur. O düşünce bizim kafamızda gerçekleşir.’ Herkesin kendi anlama yöntemi, yorumu farklıdır” dedi.

Okuma atölyesine katılan 12 yaşındaki Abdullah Daş, okuma atölyesinin eğitici olduğunu, atölyenin kendisine ilham verdiğini belirterek,“Herkesin kitap okuması gerektiğini ve kitapların insanı geliştirdiğini öğrendim” derken, Fırat Çağanay ise kitap okumayı çok sevdiğini ve kitaplar arasında da en çok macera kitaplarını tercih ettiğini söyleyerek, “Bugün çok güzeldi, çok mutlu oldum. Yazarla konuştuk, sohbet ettik. Gayet verimliydi” diye konuştu.

Okuma Atölyesi’ne katılan 12 yaşındaki İrem Düzün, “Yazar Gülsevin Kıral ile tanışmak çok güzel oldu. Ona anlamadığımız soruları sorduk.Bir yazarla tanışmak çok güzel bir duygu. Kitap okumayı çok seviyorum” dedi. 

13 yaşındaki Akın Doğan, edebiyat ile ilgili bir festivale katılmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyleyerek, “Burada yazarlıkla alakalı bayağı bir bilgi öğrendim. Burada olmak çok güzel bir duygu, değişik hissediyorum. Kitap okumayı da çok seviyorum, burası iyi oldu” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Alanya escort bayan Manavgat escort bayan Fethiye escort bayan Kemer escort bayan Didim escort bayan Çanakkale escort bayan Aydın escort bayan Muğla escort bayan Tekirdağ escort bayan Manisa escort bayan Balıkesir escort bayan Trabzon escort bayan Elazığ escort bayan Ordu escort bayan Kütahya escort bayan Isparta escort bayan Rize escort bayan Kahramanmaraş escort bayan Yalova escort bayan Giresun escort bayan Yozgat escort bayan Tokat escort bayan Şanlıurfa escort bayan Sivas escort bayan Batman escort bayan Erzurum escort bayan Sinop escort bayan Kırşehir escort bayan Karaman escort bayan Kırıkkale escort bayan Bolu escort bayan Amasya escort bayan Niğde escort bayan Uşak escort bayan Edirne escort bayan Çorum escort bayan Osmaniye escort bayan Zonguldak escort bayan Van escort bayan Erzincan escort bayan Zeytinburnu masaj Talas masaj Tarsus masaj Tavşanlı masaj Terme masaj Tire masaj Torbalı masaj Toroslar masaj Turgutlu masaj Turgutreis masaj Turhal masaj Tuzla masaj Ulus masaj Ümraniye masaj Urla masaj Üsküdar masaj Vezirköprü masaj Viranşehir masaj Yatağan masaj Yenimahalle masaj Yenişehir masaj Yıldırım masaj Yomra masaj Yumurtalık masaj Yunusemre masaj Yüreğir masaj www.dubainewescorts.com Adana escort Afyon escort Aksaray escort Amasya escort Ankara escort Antalya escort Antep escort Aydın escort Balıkesir escort Bursa escort Anamur escort Antakya escort Arnavutköy escort Atakum escort Ataşehir escort Avcılar escort Bafra escort Bağcılar escort Bahçelievler escort Bakırköy escort Balçova escort Bandırma escort Başakşehir escort Batıkent escort Battalgazi escort Bayındır escort Bayrampaşa escort Beldibi escort Belek escort Beşiktaş escort Beykoz escort Beylikdüzü escort Beyoğlu escort Beypazarı escort Adalar escort Adapazarı escort Afşin escort Akçaabat escort Akçadağ escort Akçakale escort Akçakoca escort Akdağmadeni escort Akdeniz escort Akhisar escort Akşehir escort Aksu escort Akyazı escort Alanya escort Alaşehir escort Aliağa escort Almus escort Altıeylül escort Altınordu escort Araklı escort Ardeşen escort Arifiye escort Avsallar escort Ayvacık escort Ayvalık escort Aziziye escort vip eskort model http://www.escortperl.com Gaziantep escort Denizli escort Adana escort Hatay escort Aydın escort İzmir escort Ankara escort Antalya escort Bursa escort İstanbul escort Kocaeli escort Konya escort Muğla escort Malatya escort Kayseri escort Mersin escort Samsun escort Sinop escort Tekirdağ escort Eskişehir escort Yalova escort Rize escort Amasya escort Balıkesir escort Çanakkale escort Bolu escort Erzincan escort Şırnak escort Van escort Yozgat escort Zonguldak escort Afyon escort Adıyaman escort Bilecik escort Aksaray escort Ağri escort Bitlis escort Siirt escort Çorum escort Burdur escort Diyarbakir escort Edirne escort Düzce escort Erzurum escort Kırklareli escort Giresun escort Kilis escort Kars escort Karabük escort Kırıkkale escort Mardin escort Kırşehir escort Maraş escort Manisa escort Muş escort Kastamonu escort Ordu escort Nevşehir escort Sakarya escort Osmaniye escort Şanliurfa escort Sivas escort Trabzon escort Tokat escort Ardahan escort Bartın escort Karaman escort Batman escort Bayburt escort Bingöl escort Elaziğ escort Gümüşhane escort Hakkari escort Isparta escort Uşak escort Igdır escort Keşan escort Safranbolu escort Boyabat escort Kızıltepe escort Üzümlü escort Bucak escort Kadirli escort Bornova escort Batıkent escort Alanya escort İnegöl escort Orhangazi escort İzmit escort Akşehir escort Tarsus escort İlkadım escort Çerkezköy escort Ardeşen escort Kuşadası escort Merzifon escort Bandırma escort Çerkeş escort Gelibolu escort Gerede escort Antakya escort Ceyhan escort Dinar escort Besni escort Bozüyük escort Eskil escort Diyadin escort Ahlat escort Çivril escort Bağlar escort Akçakoca escort Aziziye escort Lüleburgaz escort Şahinbey escort Bulancak escort Digor escort Keskin escort Bünyan escort Kaman escort Battalgazi escort Elbistan escort Akhisar escort Bulanık escort Bodrum escort Altınordu escort Bor escort Avanos escort Adapazarı escort Virenşehir escort Gemerek escort Kangal escort Akçaabat escort Erbaa escort Tavşanlı escort Karşıyaka escort Çankaya escort Manavgat escort Nilüfer escort Arnavutköy escort Gebze escort Beyşehir escort Silifke escort Atakum escort Çorlu escort Çayeli escort Didim escort Suluova escort Edremit escort Ilgaz escort Biga escort Göynük escort İskenderun escort Çukurova escort Kaynaşlı escort Emirdağ escort Gölbaşı escort Söğüt escort Ortaköy escort Dogubayazıt escort Güroymak escort Karahayıt escort Bismil escort Horasan escort Mucur escort Babaeski escort Şehitkamil escort Espiye escort Kağızman escort Yahşihan escort Develi escort Doğanşehir escort Afşin escort Alaşehir escort Malazgirt escort Marmaris escort Fatsa escort Ürgüp escort Akyazı escort Eyyübiye escort Şarkışla escort Araklı escort Niksar escort Simav escort Buca escort Çubuk escort Muratpaşa escort Görükle escort Avcılar escort Darıca escort Çumra escort Anamur escort Çarşamba escort Ergene escort Fındıklı escort Nazilli escort Taşova escort Susurluk escort Çan escort Mudurnu escort Defne escort Kozan escort Sandıklı escort Yahyalı escort Patnos escort Kahta escort Pamukkale escort Ergani escort Oltu escort Nizip escort Görele escort Sarıkamış escort Yeşilyurt escort Dulkadiroğlu escort Kırkağaç escort Varto escort Fethiye escort Kumru escort Erenler escort Akçakale escort Suşehri escort Of escort Turhal escort Torbalı escort Haymana escort Kepez escort Osmangazi escort Bağcılar escort Derince escort Ereğli escort Erdemli escort Bafra escort Kapaklı escort Pazar escort Davutlar escort Altıeylül escort Ayvacık escort Dörtyol escort Sarıçam escort Sur escort Palandöken escort Nurdağı escort Tirebolu escort Zile escort Ünye escort Selim escort Kocasinan escort Onikişubat escort Salihli escort Milas escort Pamukova escort Birecik escort Yıldızeli escort Ortahisar escort Malkara escort Yakutiye escort Zara escort Yomra escort Konak escort Keçiören escort Lara escort Yıldırım escort Beylikdüzü escort Gölcük escort Karatay escort Mezitli escort Canik escort Efeler escort Ayvalık escort Kırıkhan escort Seyhan escort Melikgazi escort Pazarcık escort Soma escort Dalaman escort Sapanca escort Haliliye escort Ödemiş escort Mamak escort Kemer escort Mudanya escort Çekmeköy escort Körfez escort Meram escort Aliağa escort Polatlı escort Belek escort Gemlik escort Esenler escort Fatih escort Selçuklu escort Akdeniz escort Terme escort Söke escort Karesi escort Yüreğir escort Payas escort Talas escort Türkoğlu escort Turgutlu escort Datça escort Gümbet escort Serdivan escort Karaköprü escort Çeşme escort Sincan escort Gaziemir escort Ulus escort Kaş escort Gürsu escort Güngören escort Mut escort Samandağ escort Yunusemre escort Köyceğiz escort Siverek escort Toroslar escort Menteşe escort Kadıköy escort İznik escort Serik escort Menemen escort Aksu escort Kağıthane escort Kartal escort Maltepe escort Kestel escort Yenişehir escort Yatağan escort Tire escort Finike escort Pendik escort Sarıyer escort Şişli escort Sultangazi escort Tuzla escort Urla escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Karacabey escort Ümraniye escort Üsküdar escort Zeytinburnu escort Konya bayan escort
Sakarya bayan escort
Samsun bayan escort
Kocaeli bayan escort
Kayseri bayan escort
İzmir bayan escort
Hatay bayan escort
Gaziantep bayan escort
Diyarbakır bayan escort
Ankara bayan escort
Adana bayan escort
Antalya bayan escort
Bursa bayan escort
Mersin bayan escort
Aydın bayan escort
Balıkesir bayan escort
Çanakkale bayan escort
Kıbrıs bayan escort
Kütahya bayan escort
Manisa bayan escort
Muğla bayan escort
Tekirdağ bayan escort
Trabzon bayan escort
Yalova bayan escort
Isparta bayan escort
Kahramanmaraş bayan escort
Ordu bayan escort
Rize bayan escort
Sivas bayan escort
Afyon bayan escort
Aksaray bayan escort
Giresun bayan escort
Şanlıurfa bayan escort
Yozgat bayan escort
Erzurum bayan escort
Amasya bayan escort
Çorum bayan escort
Tokat bayan escort
Uşak bayan escort
Van bayan escort
Bolu bayan escort
Burdur bayan escort
Kırşehir bayan escort
Niğde bayan escort
Osmaniye bayan escort
Zonguldak bayan escort
Düzce bayan escort
Edirne bayan escort
Erzincan bayan escort
Karabük bayan escort
Karaman bayan escort
Kastamonu bayan escort
Kırıkkale bayan escort
Kırklareli bayan escort
adana mutlu son masaj
istanbul mutlu son masaj
ankara mutlu son masaj
izmir mutlu son masaj
bursa mutlu son masaj
antalya mutlu son masaj
konya mutlu son masaj
şanlıurfa mutlu son masaj
gaziantep mutlu son masaj
kocaeli mutlu son masaj
mersin mutlu son masaj
diyarbakır mutlu son masaj
hatay mutlu son masaj
manisa mutlu son masaj
kayseri mutlu son masaj
samsun mutlu son masaj
balıkesir mutlu son masaj
kahramanmaraş mutlu son masaj
van mutlu son masaj
aydın mutlu son masaj
tekirdağ mutlu son masaj
sakarya mutlu son masaj
denizli mutlu son masaj
muğla mutlu son masaj
afyon mutlu son masaj
amasya mutlu son masaj
batman mutlu son masaj
çanakkale mutlu son masaj
çorum mutlu son masaj
düzce mutlu son masaj
edirne mutlu son masaj
elazığ mutlu son masaj
erzurum mutlu son masaj
eskişehir mutlu son masaj
giresun mutlu son masaj
ısparta mutlu son masaj
kastamonu mutlu son masaj
uşak mutlu son masaj
kütahya mutlu son masaj
malatya mutlu son masaj
ordu mutlu son masaj
trabzon mutlu son masaj
rize mutlu son masaj
sivas mutlu son masaj
tokat mutlu son masaj
aksaray mutlu son masaj
yalova mutlu son masaj
yozgat mutlu son masaj
zonguldak mutlu son masaj
Arnavutköy bayan escort
Ataşehir bayan escort
Başakşehir bayan escort
Esenler bayan escort
Esenyurt bayan escort
Fatih bayan escort
Gaziosmanpaşa bayan escort
Kağıthane bayan escort
Kartal bayan escort
Küçükçekmece bayan escort
Maltepe bayan escort
Sarıyer bayan escort
Pendik bayan escort
Sultangazi bayan escort
Ümraniye bayan escort
Zeytinburnu bayan escort
Adapazarı bayan escort
Aksu bayan escort
Anamur bayan escort
Antakya bayan escort
Atakum bayan escort
Belek bayan escort
Beykoz bayan escort
Buca bayan escort
Çankaya bayan escort
Çorlu bayan escort
Dalaman bayan escort
Edremit bayan escort
Erdemli bayan escort
Gaziemir bayan escort
Gazipaşa bayan escort
Gölcük bayan escort
Gümbet bayan escort
Gümüşlük bayan escort
İlkadım bayan escort
İnegöl bayan escort
İskenderun bayan escort
Karşıyaka bayan escort
Kaş bayan escort
Kavaklıdere bayan escort
Keçiören bayan escort
Kepez bayan escort
Konak bayan escort
Konyaaltı bayan escort
Köyceğiz bayan escort
Menderes bayan escort
Menemen bayan escort
Menteşe bayan escort
Mezitli bayan escort
Ödemiş bayan escort
Odunpazarı bayan escort
Osmangazi bayan escort
Pamukkale bayan escort
Şahinbey bayan escort
Serdivan bayan escort
Seyhan bayan escort
Side bayan escort
Şile bayan escort
Silifke bayan escort
Silivri bayan escort
Tarsus bayan escort
Tire bayan escort
Torbalı bayan escort
Toroslar bayan escort
Turgutreis bayan escort
Yalıkavak bayan escort
Bandırma bayan escort
Çerkezköy bayan escort
Kahramankazan bayan escort
Elbistan bayan escort
Milas bayan escort
Polatlı bayan escort
Çarşamba bayan escort
Ceyhan bayan escort
Nazilli bayan escort
Söke bayan escort
İznik bayan escort
Susurluk bayan escort
Melikgazi bayan escort
Yıldırım bayan escort
Bafra bayan escort
Akçaabat bayan escort
Salihli bayan escort
Akhisar bayan escort
Soma bayan escort
Turgutlu bayan escort
Yatağan bayan escort
Köyceğiz bayan escort
Merzifon bayan escort
Lüleburgaz bayan escort
Sandıklı bayan escort
Gelibolu bayan escort
Çan bayan escort
Dörtyol bayan escort
Dörtyol bayan escort