DOLAR 16,6978 0.29%
EURO 17,5216 0.63%
ALTIN 972,14-0,07
BITCOIN 320220-3,79%
Mersin
28°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE


Koç ‘Pusulamız Atatürk’ün Yoludur

Koç ‘Pusulamız Atatürk’ün Yoludur

Sosyalist Cumhuriyet Partisi (SCP) iZMİR İL BAŞKANLIĞININ DÜZENLEDİĞİ PANELDE KONUŞAN YILDIRIM kOÇ "YOLUMUZ ATATÜRK'ÜN YOLUDUR'

ABONE OL
Haziran 5, 2022 17:16
Koç ‘Pusulamız Atatürk’ün Yoludur
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sosyalist Cumhuriyet Partisi (SCP) İzmir İl Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Atatürk ve Sosyalizm’ konferansında konuşan Yıldırım Koç, “Atatürk’ün Türkiye’ye özgü sosyalizmi yolunda, sermayedar sınıfın halkçı devletin etkili bir kontrolü altında olduğu bağımsız ve demokratik bir Türkiye yolunda, sosyalizmi (Atatürk’ün yaptığı gibi) adım adım kurarak ilerlemeleridir” dedi.

Sosyalist Cumhuriyet Partisi İzmir İl Başkanlığı tarafından ‘Atatürk ve Sosyalizm’ konferansı düzenlendi. Yıldırım Koç’un konuşmacı olarak katıldığı konferansa havaların sıcak ve hafta sonu olmasına rağmen 100’e yakın dinleyici katıldı.

İzmirlilerin yoğun ilgi gösterdiği konferansta konuşan Yıldırım Koç, “Atatürk, yoksul köylülüğün toprak ağalarına ve nicel ve nitel olarak gelişmemiş olan işçi sınıfının mavi yakalı kesimlerinin sermayedar sınıfa karşı etkili bir mücadelesinin olmadığı koşullarda, emperyalistlerin saldırısına karşı örgütlediği kitlenin gücünü, insanın insanı sömürmediği bir dünya doğrultusunda değerlendirdi. Çanakkale Savaşı’ndaki kahramanlığı ve askeri dehasıyla başarıyla sonuçlandırdığı Kurtuluş Savaşımız, Frunze’nin ifadesiyle, “yukarıdan aşağıya” bir toplumsal devrim gerçekleştirmesinde ona büyük güç verdi. Başka hiçbir kimse veya parti, arkasında böyle bir kahramanlık geçmişi olmadığından, yapılanları başaramazdı” dedi.

Atatürk’ün yalnızca milli demokratik devrimi gerçekleştirmediğini aynı zamanda adım adım sosyalizmi kurduğunu söyleyen Koç, “Atatürk yalnızca bağımsız ve demokratik bir Türkiye kurmadı; yaşanan, basit bir milli demokratik devrim değildi. Bu milli demokratik devrim, Türkiye’ye özgü bir sosyalizm doğrultusunda adım adım gelişiyordu. Bağımsızlığın sağlanması ve pekiştirilmesi, Osmanlı’dan devralınan toplumdan çağdaş bir millet yaratılması, kulların özgür yurttaşlara dönüştürülmesi mücadelelerinde, üretim araçlarının toplumsal mülkiyette olması (devletçilik) çok etkiliydi. Sağlık ve eğitim hizmetlerinin de devlet tarafından sağlanması bu süreçleri etkiledi. Milli demokratik devrim ile Türkiye’ye özgü bir sosyalizmin inşası süreçleri içiçe geçti. Atatürk’ü burjuvazinin hizmetinde olmakla suçlamak kadar büyük bir hata, aymazlık veya iftira olamaz” şeklinde konuştu.

Türkiye’ye özgü sosyalizmin Atatürk’ün yaptığı gibi adım adım kurulması gerektiğini söyleyen Yıldırım Koç, “Atatürk’ün Türkiye’ye özgü sosyalizmi yolunda, sermayedar sınıfın halkçı devletin etkili bir kontrolü altında olduğu bağımsız ve demokratik bir Türkiye yolunda, üretim araçları üzerinde toplumsal mülkiyeti, diğer bir deyişle, sosyalizmi (Atatürk’ün yaptığı gibi) adım adım kurarak ilerlemeleridir” ifadelerini kullandı.

İki ayrı bölüm şeklinde yapılan konferansın ilk bölümde görüşlerini dinleyicilerle paylaşan Yıldırım Koç ikinci bölümde ise dinleyicilerin sorularını yanıtladı. Yıldırım Koç toplantının sonunda ise kitaplarını imzaladı.  

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.