DOLAR 18,6185 0.14%
EURO 19,2429 -0.5%
ALTIN 1.053,80-0,58
BITCOIN 306530-0,74%
Mersin
18°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:53

AKŞAM'A KALAN SÜRE

şişli escort

Dikenli Yol Alt Geçidi 83 Günde Tamamlandı

Dikenli Yol Alt Geçidi 83 Günde Tamamlandı

Dikenli yoldaki alt geçidin kısa sürede tamamlanması çevrede oturan yurttaşları sevindirdi

ABONE OL
Aralık 12, 2022 14:25
Dikenli Yol Alt Geçidi 83 Günde Tamamlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DİKENLİ YOL ALT GEÇİDİ VATANDAŞLARA “41 KERE MAŞALLAH” DEDİRTTİ

DİKENLİ YOL ALT GEÇİDİ’NDE İLK ARAÇ GEÇİŞİNİ BAŞKAN SEÇER YAPTI

BAŞKAN SEÇER: “BİZ İLKLERİN MEMLEKETİYİZ”

SEÇER: “ÇOK KISA SÜREDE MEGA PROJEMİZİ HAYATA GEÇİRDİK. MERSİN; BARIŞ, KARDEŞLİK, SEVGİ, SAYGI KENTİ OLDU”

“31 MART’TA GÖREV ALAN TÜM BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ TÜRKİYE’DE HARİKALAR YARATIYOR”

“METRO ANKARA RÜZGÂRINA ÇARPILDI”

DİKENLİ YOL ALT GEÇİDİ 83 GÜNDE TAMAMLANDI

Büyükşehir Belediyesi, Başkan Vahap Seçer öncülüğünde Mersin’e değer katan kaliteli yol çalışmalarından birinin daha açılışını yaptı. Modern yapısı ve görünümüyle vatandaşların takdirini toplayan Dikenli Yol Alt Geçidi, Başkan Seçer’in araç geçişiyle hizmete girdi. Başkan Seçer, “Dikenli Yol Alt Geçidi Mersin’imize hayırlı olsun” dedi.

Yapılan katlı kavşak ve alt geçit çalışmalarının Mersin’in trafik sorununun çözümünde önemli rol oynadığını belirten Başkan Seçer, “Allah nasip ederse görevde kaldığımız sürece daha Mersin’e neler yapacağız neler. Mersin’de her şeyden öte çok kısa sürede en büyük eserimizi, mega projemizi hayata geçirdik. Nedir biliyor musunuz? Mersin; barış, kardeşlik, sevgi, saygı kenti oldu” ifadelerini kullandı.

Mersin Metrosu hakkında da konuşan Başkan Seçer, “Bütün bürokratik işlemleri tamamlanmıştı ama o da Ankara rüzgârına çarpıldı. Finansman için Hazine imzalamadı. Kendi öz kaynaklarımızla yapabildiğimiz kadarıyla yapıyoruz ama yaparız hiç merak etmeyin” diye konuştu. Mersin’de hizmet konusunda ilklere imza attıklarını da söyleyen Seçer, “Kanalize kavşaklar Türkiye’de, Mersin’de bir ilktir, zaten biz ilklerin memleketiyiz. Daha modern, daha çağdaş, daha akıllı bir kent meydana getirmeye çalışıyoruz” dedi.  

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 83 günde yapımı tamamlanan Dikenli Yol Alt Geçidi hizmete açıldı. Bu açılış, Büyükşehir Belediyesi’nin “Mersin Yükseliyor, 41 Kere Müjde, 41 Yeni Açılış” mottosu kapsamında başlattığı açılışların ilki oldu. Büyükşehir Belediyesi’nin, başarı hanesine bir yenisini daha eklediği ve Mersin’de kuzey güney aksında ilk olarak hizmete alınan, 18. Cadde ile 2. Çevre Yolu kesişimindeki Dikenli Yol Alt Geçidi’nin açılışını Başkan Vahap Seçer, Mersinlilerle birlikte yaptı. Başkan Seçer’in araç geçişiyle hizmete giren alt geçidin açılışına vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken, törende konuşan Başkan Seçer, “Dikenli Yol Alt Geçidi Mersin’imize hayırlı olsun” dedi.

“Halk bize inanıyor, halk bizi seviyor. Çünkü konuşmalarımızda yalan, riya yok”

Açılışını yaptıkları alt geçidin tüm Mersinlilere hayırlı olmasını dileyen Başkan Seçer, yaklaşık 4 yılı geride bıraktıklarını ve bu süreç içerisinde başarılı birçok hizmete imza atıklarını ifade etti. Başkan Seçer, “Sadece Mersin Büyükşehir Belediyesi değil, 31 Mart’ta görev alan tüm belediye başkanlarımız Türkiye’de harikalar yaratıyor. Hepsinin eline, yüreğine, emeğine sağlık. Bir kere Sezar’ın hakkını Sezar’a verelim. Açıkçası Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak öyle çok şatafatlı, gösterişli işleri, öyle açılışları sevmiyoruz. Bakın dördüncü katlı kavşağı, alt geçidi açıyoruz. Onları anlatacağım, maceraları, geçirdiğimiz evreleri. Arkadaşlar dedi ki; ‘insanlara duyuralım, açılış yapalım’. Yoksa ‘inşaat bitti, açın yolu trafik işlesin’ diyordum. Benim bakış açım bu. Gösterişle halkı kandıramazsınız. Yalanla, dolanla halkı kandıramazsınız. Halk bize inanıyor, halk bizi seviyor. Kalp kalbe karşıdır; çünkü biz halkı seviyoruz, çünkü konuşmalarımızda yalan yok. Onun için de halk bize inanıyor. Ben bunu hissediyorum” dedi.

“Mersin; barış, kardeşlik, sevgi, saygı kenti oldu”

Yapılan katlı kavşak ve alt geçit çalışmalarının Mersin’in trafik sorununun çözümünde önemli rol oynadığını belirten Başkan Seçer, güzel bir hizmeti daha hayata geçirdiklerini dile getirerek, “Allah nasip ederse görevde kaldığımız sürece daha Mersin’e neler yapacağız neler. Metrolar da yeni bulvarlar da parklar da olacak. Mersin de şahlanacak ama bakın her şeyden öte çok kısa sürede en büyük eserimizi, mega projemizi hayata geçirdik. Nedir biliyor musunuz? Mersin; barış, kardeşlik, sevgi, saygı kenti oldu. Bundan daha büyük proje mi olur? Sevgi, saygı olmazsa paranın ne kıymeti var, yaptığınız yolun ne kıymeti var, yaptığınız sarayların ne kıymeti var? İnsanlar kendini iyi hissetmiyorsa, kendini kötü hissediyorsa bir siyasetçi olarak yaptığınız hiçbir işin, hiçbir hizmetin kıymeti harbiyesi yok” diye konuştu.

Mersin’de tesis edilen barış ve kardeşliğin bazı kesimleri rahatsız ettiğine de dikkat çeken Başkan Seçer, Mersin Sahil Bandı Projesi, Çukurova Uluslararası Havaalanı, Çeşmeli-Taşucu Otobanı gibi pek çok önemli yatırımı Mersinliler’in yıllardır beklediğini hatırlattı. Seçer, Mersin adına konuştuğunu iddia edenlerin öncelikle bu konuları dile getirmesi gerektiğini, ancak bu kişilerin bunu değil karalama kampanyaları yaptığını söyledi.

 “Bu kadar siyaset bizi etkiliyor, Ankara rüzgârı çarpıyor”

Ankara siyasetinin yerel yönetimleri etkilediğini de belirten Başkan Seçer, “Bu kadar siyaset bizi etkiliyor, Ankara rüzgârı çarpıyor. Mevcut imkanlarımızı en iyi şekilde kullanıyoruz” dedi. Devraldıkları borç ve yaşadıkları engellemelere rağmen önemli hizmetler yaptıklarını vurgulayan Başkan Seçer, “Herkes belediyelerin gelirlerinden şikayet eder. Ben biraz farklı düşünüyorum. Herkes, ‘Borç devraldım. Daha fazla para lazım’ der. Benim ağzımdan böyle bir şey duyamazsınız şikayet olarak. Tespit yaparım, elbette borç devraldık. Deve yüküyle borç devraldık. Onu söyleriz. Bu bir tespit. Ortada olan bir gerçek. Elbette söyleriz. 400 bin sığınmacının yükünü çekiyoruz ama şikayet etmiyoruz. Hizmetler yapıyoruz. Mersin güçlü bir kenttir. Güçlü kentin güçlü belediye başkanı olur, güçlü de belediyesi olur. Evelallah öyleyiz” diye konuştu.

Hayata geçirdikleri katlı kavşakların bilgisini paylaşan Başkan Seçer, yarım kalan Anıt Katlı Kavşağını ardından Sevgi, Göçmen katlı kavşaklarının yapımını hızla tamamlayarak hizmete sunduklarını söyledi. Dikenli Yol Alt Geçidi’nin 4’üncü çalışma olarak hizmete girdiğini belirten Başkan Seçer, Metronun da temelini attıklarını söyleyerek, “Bütün bürokratik işlemleri tamamlanmıştı ama o da Ankara rüzgârına çarpıldı. Finansman için Hazine imzalamadı. Kendi öz kaynaklarımızla yapabildiğimiz kadarıyla yapıyoruz ama yaparız hiç merak etmeyin” dedi.

“Kanalize kavşaklar Türkiye’de, Mersin’de ilktir, zaten biz ilklerin memleketiyiz”

Dikenli Yol Alt Geçidi sayesinde vatandaşların 3.Çevre Yolu’na veya Adnan Menderes Bulvarı’na ulaşabileceklerini belirten Başkan Seçer, Beşyol Plaza Kavşağı’nı da başlayacak olan çalışmalar kapsamında trafiğe kapatılacağını duyurdu. 3. Çevre Yolu’ndaki yenileme çalışmaları hakkında Başkan Seçer, “Oradaki kanalize kavşaklar Türkiye’de, Mersin’de bir ilktir, zaten biz ilklerin memleketiyiz. Daha modern, daha çağdaş, daha akıllı bir kent meydana getirmeye çalışıyoruz. Öyle günü kurtarmak yok bizim defterimizde, göz boyamak yok. Bize oy veren de sağ olsun, vermeyende sağ olsun. Her şeyi akılla yapacağız, her şeyi akıllı yapacağız” ifadelerini kullandı.  Mersin trafiğini rahatlatma çalışmaları kapsamında sırada Hal Katlı Kavşağı ile herkesin önemle beklediği Saya Park Katlı Kavşağı’nın olduğunu belirten Başkan Seçer “Her ikisinin projesi hazır, karar aşamasındayız. Trafik yoğunluğunu, koşulları, şartları değerlendiriyoruz. 2023 yılı içerisinde birine başlayacağız. İkisi de buralara göre daha büyük projeler olduğu için iyi hesap-kitap yapıyoruz, en kısa zamanda başlayacağız” dedi.

Geçtiğimiz günlerde kente gelen Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun programının kendisine haber verilmediğini anımsatan Başkan Seçer, “Mersin’e kadar teşrif ettiler, davet etselerdi giderdik. Buradan Bakan’a da seslenmiş olayım; Mersin halkının sesini duyurmuş olayım. 6 ay sonra bu iklim değişecek, artık Türkiye farklı bir anlayışa dönecek. Mersin’de huzur, birlik, beraberlik ve insanların birbirine saygısı var. Çünkü böyle bir Belediye Başkanları var” diye konuştu.

“Benim vatandaşım ülkesini sever, ülkesinin birliğini, beraberliğini, mutluluğunu önemser”

Başkan Seçer, siyasette bir değişime ihtiyaç olduğu vurgusunu yaparak, “Hem ilçe belediye başkanlarımız hem Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, tüm Türkiye’ye hakim olacak bir vatandaş olarak, bir siyasetçi olarak değil, ülkemde huzur istiyorsam, ülkemde ayrımcılığı, insanların bölünmüşlüğünü ortadan kaldırmak istiyorsam derim ki; ‘Bugüne kadar kime oy vermiş olursam olayım ama siyasette bir değişime ihtiyaç var’ ve gider değişime oy veririm. Benim vatandaşım ülkesini sever, ülkesinin birliğini, beraberliğini, mutluluğunu önemser. Ben vatandaşıma inanıyorum, vatandaşımın ferasetine inanıyorum. Bugüne kadar Türk siyasi tarihinde çok ince ayarlar vermiştir milletim. Geçmiş seçimleri hatırlayın. Der ki milletim; ‘Mahkeme kadıya mülk değil. Göreviniz bitti. Yeni arkadaşlar gelsin. Yeni görevlendireceğimiz siyasiler gelsin.’ Önümüzdeki seçimlerin bu şekilde sonuçlanacağına canı gönülden de inanıyorum. O zaman Ulaştırma Bakanlığı’na buradan seslenmemize gerek yok. Bu kadar nefesimizi tüketmemize gerek yok. Açarız telefonu, ‘Sayın Bakanım’ deriz, durumu arz ederiz, mutlaka bizim Bakanlar demokrasiyi sindirmiş insanlardır, millet iradesine saygı duyan insanlardır orada Bakanlık yapacak arkadaşlarım. 2 milyon nüfuslu bir kenttir burası. Misafirleri ile 2,5 milyona hizmet eden. Bu kentin iki yurttaşından, iki seçmeninden birinin oyunu almış bir belediye başkanına saygı duyacak kadar siyasi asalete sahip siyasetçileri biz Bakan yapacağız. O zaman Türkiye’nin önünde kimse duramaz” dedi.

“Ben bugün bütün protokolü buraya davet ettim, bütün siyasi partileri. Bakın bakalım bir tane bürokrat var mı?” sorusuyla konuşmasını sürdüren Başkan Seçer, “Bizim dönemimizde Türkiye Cumhuriyeti, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti fabrika ayarlarına tekrar dönecektir. Bundan endişeniz olmasın” diye belirtti.

Halkın yapılan hizmetleri gördüğünü, bu yüzden göz boyamaya gerek olmadığını söyleyen Başkan Seçer, Büyükşehir olarak çok daha güzel işler yapacaklarını vurguladı. Mersin’in tüm ilçelerine hizmet götürdüklerini ve götürmeye devam edeceklerini aktaran Seçer, “Yenişehir’e de, Mezitli’ye de, Anamur’a da, Toroslara da, Akdeniz’e de, Tarsus’a da, her yere hizmet yapıyoruz. Gözne’ye de yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Eserlerimiz birinci sınıf mühendislik kalitesiyle, bilgi birikimiyle çizilen projeler, kullanılan malzemeler ve yollardan çok iyi dönüşler alıyorum.  Kaliteli yol, kaliteli köprüler yapılıyor. Hepsinin en kalitelisi olacak ve etrafa mümkünse rahatsızlık vermeyeceğiz” dedi. Mersin’e hizmette her geçen gün daha da hızlandıklarını belirten Seçer, “87 günde Sevgi Katlı Kavşağı’nı yaptık,  Göçmen’i 85’te yaptık, bunu 83 günde yaptık. Anıt’ı sormayın, bir enkazı devraldık, o aylardır bekliyordu. Bizde seçime yönelik temel atma olmaz, bizde seçime yönelik ihale olmaz. Mersin halkı bunu aklından çıkarmasın, Başkanına güvensin. Emin olabilirsiniz, harcadığımız para sizin paranız, kullandığımız kaynak sizin kaynağınız, bize emanettir ona helal getirmeyiz; Başkanınıza inanın, güvenin. Dikenli Yol Alt Geçidi Mersin’imize hayırlı olsun” diye konuştu.

Antmen:Hiçbir ayrım yapmadan Mersin’e, Mersinliye hizmet ediyorlar”

Mersin’de yapılan çalışmaların gurur verici noktalara taşındığı dile getiren CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, “Hiçbir ayrım yapmadan, hiçbir fark gözetmeden Mersin’e, Mersinliye hizmet ediyorlar” dedi. Hem TBMM’de hem de Plan ve Bütçe Komisyonu’nda metro meselesini defalarca gündeme taşıdığını da anımsatan Antmen, “Ulaştırma Bakanı plan ve bütçe komisyonunda anlatıyor, 20 yılda ne yaptıklarını? Ben de onlara şunu söylüyorum. Önce, Allah aşkına şu Mersin metrosunun imzasını atın. Sonra; Anamur tünelleri, Çeşmeli-Taşucu Otobanı, Çukurova Havalimanı ve diğer Mersin’e yapılmayan yatırımlara bir el atın. Ama biliyorum yapmayacaklar. Çünkü onlar Cumhuriyet Halk Partili Belediyeler gibi, Vahap seçer gibi değiller. Ama az kaldı. Geliyor gelmekte olan. 6 ay sonra bu ülkeye huzur gelecek. Hiçbir ayrım yapılmadan herkese eşit hizmet gelecek. Bunun da örneği mi, kefili mi? İşte Vahap Seçer, işte belediye başkanlarımız” sözlerini kullandı. 

Yılmaz:Başkanımız hem Yenişehir’e hem Erdemli’ye aynı hizmeti götürüyor”

CHP Parti Meclisi Üyesi Emre Yılmaz yaptığı konuşmada; memleketin öncelikli iki sorunundan birinin göçmen meselesi, diğerinin ise ekonomik durumlar olduğunun altını çizdi. “Burada gördüğünüz Kuzey-Güney aksında yapılan alt geçidin ne denli zor koşullarda yapıldığını hepiniz iyi biliyorsunuz” sözüyle konuşmasını sürdüren Yılmaz, “Bu alt geçidi herkes kullanırken Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız hem Yenişehir’e hem Erdemli’ye aynı hizmeti götürüyor. Ben de bir genç olarak bu alt geçit ve artısı olarak da kentin en güzel en kıymetli yerlerinden birine başka şeyler yapabilirken bir okuma salonu yapan Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Özyiğit: “Mersin Metrosu için gerek imzanın bugüne kadar atılmamış olması hepimizin hayretle baktığı bir durumdur”

Başkan Vahap Seçer’in mazbatasını almadan birkaç gün öncesine dair bir anekdotla konuşmasına başlayan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Başkan Seçer’in o günde verdiği tüm sözleri tek tek yerine getirdiğini belirterek bu çalışmalarından dolayı Yenişehirliler adına Başkan Seçer’e teşekkür etti. Mersin metrosunun karşılaştığı sorunlara bir de Başkan Özyiğit değindi. Özyiğit, “Metro sisteminin bugüne kadar daha hızlı bir biçimde devam etmesi gerekiyordu. Bunun büyük bir yatırım olduğunu hepimiz biliyoruz ve uzun vadeye yayılmış bir finansman sisteminin sağlanması merkezi hükümetin atacağı bir imzaya bağlı maalesef. Kalkınma planına alınmış olmasına rağmen bu imzanın bugüne kadar atılmamış olması hepimizin hayretle baktığı bir durumdur. Çünkü bu halk hepimizin. Kentimizi öncelemeliyiz, kentimizde yaşayan insanların yaşam kalitesini öncelemeliyiz. Halk bunları değerlendiriyor. Dolayısıyla kısa süre sonra bunun da gereğini yerine getirecektir” diye konuştu.

Tarhan:Temel çözüm, Metro projesinin hayata geçirilmesidir”

Sosyal demokrat anlayışa sahip belediye başkanlarının yönetimleriyle beraber yaptıkları işlerdeki amaçlarının eserlerinin sürdürülebilir, kaliteli ve akıllı kent yaratmaya dönük olduğunu söyleyen Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Akıllı kent yaratmanın da tüm dünyadaki 1’inci koşulu ulaşımdır. Bir kent akıllı olacaksa önce ulaşım sorununu çözmelidir. Hepiniz biliyorsunuz; yaklaşık 4 yıldır hükümetin büyük engellemeleri var. Bu alt geçit veya diğer alt geçitler yeter mi? Kuşkusuz hayır. Temel çözüm, Metro projesinin hayata geçirilmesidir. Ekonomik gücümüz olmayabilir, hükümetin baskıları nedeniyle ekonomik sermayemiz olmayabilir ama bizlerin en büyük gücü sosyal sermayedir. Sosyal sermaye de sizlersiniz, yani halkın gücüdür. Bunlar da aşılacaktır. 6 aydan az bir zaman kaldı. Gerçek ilkbaharı yaşayacağız. Biliyorsunuz; her şey eskiden güzel olacak diyorduk şimdi çok daha güzel olacak diyorum” ifadelerini kullandı.

Aktay: “Mersin Büyükşehir Belediyesi büyük başarılara imza atıyor”

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, 2019 yılından itibaren Türkiye’nin yeni bir belediyecilik anlayışıyla tanıştığını ve hem sosyal projeler hem de kente değer katan diğer hizmetlerle Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bu yeni anlayışın en güzel örneklerinden biri olduğunu söyledi. Aktay, “Başkanım, Mersin’in sorunlarının çözümünde halkın temel sorunlarını önceleyen anlayışla hareket ediyor ve o anlamda da büyük başarılara imza atıyor. Bunun yanı sıra sağladığı bütçe disipliniyle Türkiye’deki tüm belediyelere örnek oldu. Bu açılıştan ve hizmetten dolayı hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

Bağrıaçık:Yaşayan hatlarla birlikte yaptığımız ilk yapı burada”

Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Daire Başkanı Suat Bağrıaçık, 83 günde yapımı tamamlanan Dikenli Yol Alt Geçidi hakkında teknik bilgileri paylaştığı konuşmasında, hizmete alınan alt geçit ile Sevgi, Göçmen ve Demokrasi katlı kavşaklarının rahatlatıldığını ifade etti. Proje uzunluğu 636 metre ve Kuzey-Güney aksı içerisinde 56 metre kapalı alana sahip alt geçide ilişkin Bağrıaçık, ”Bir geliş, bir gidiş olarak Dikenli Yol Alt Geçidimiz iki taraflı ‘U’ dönüşlerle süslendirilmiş ve rahatlatılmıştır. 2. Çevre Yolu altında geçmekte olan altyapı kurum ve kuruluşlarımıza haiz hatların var olması nedeniyle yaşayan hatlarla birlikte yaptığımız ilk yapı burada. Çalışmalar sırasında; 50 bin metreküp kazı, 600 ton demir, 10 bin metreküp beton, 2,5 kilometre yağmur suyu, 8 bin metre kare kaldırım ve 6 bin 700 ton civarında sıcak asfalt imal ettik. 7/24 geç saatlere kadar çalıştık. Sözleşme maliyetimiz, 21 milyon. Gün endeksi diyelim, biz inşaat endeksi olarak alıyoruz; 62 milyon 300 bin liralık da bir yatırım yaptık” dedi.

Büyükşehir’in Dikenli Yol Alt Geçidi vatandaşlara “41 kere Maşallah” dedirtti

Mahalle sakinlerinden Murat Aktaş, “Buranın açılması iyi oldu. Çünkü burası GMK Bulvarını ve aynı zamanda 2,5 ile 3. Çevre Yolu’nu bağlayan bir yoldu. Güzel oldu. 2 ay sürdü ama beklediğimize de değdi. Mahallemiz de caddemiz de güzelleşti. 41 kere maşallah, Dikenli Yol Kavşağı güzel oldu” dedi. Alt geçidin bölgeye güzel bir görünüm kattığını söyleyen mahalle sakinlerinden Ayşe Erkut, “Çok güzel olmuş ya. Çok rahat oldu. Mahallemizi değerlendirdi, Mersin’imizi değerlendirdi” diye konuştu. Yapılan çalışmadan dolayı teşekkür eden mahalle sakinlerinden Sultan Tatar, “Vahap Başkan’ın yolu açık olsun. İnşallah ikinci seçimde de bizi böyle güzel şeylerle sevindirir. Caddenin bile görüntüsü değişmiş. Bura önceden böyle değildi. Buradaki o göbekler, yollar değişmiş çok güzel oldu. Şehir adına güzel oldu. İnşallah Başkanımız daha güzel şeyler yapar. Allah yolunu açık etsin. Hepimiz arkasındayız” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Alanya escort bayan Manavgat escort bayan Fethiye escort bayan Kemer escort bayan Didim escort bayan Çanakkale escort bayan Aydın escort bayan Muğla escort bayan Tekirdağ escort bayan Manisa escort bayan Balıkesir escort bayan Trabzon escort bayan Elazığ escort bayan Ordu escort bayan Kütahya escort bayan Isparta escort bayan Rize escort bayan Kahramanmaraş escort bayan Yalova escort bayan Giresun escort bayan Yozgat escort bayan Tokat escort bayan Şanlıurfa escort bayan Sivas escort bayan Batman escort bayan Erzurum escort bayan Sinop escort bayan Kırşehir escort bayan Karaman escort bayan Kırıkkale escort bayan Bolu escort bayan Amasya escort bayan Niğde escort bayan Uşak escort bayan Edirne escort bayan Çorum escort bayan Osmaniye escort bayan Zonguldak escort bayan Van escort bayan Erzincan escort bayan Zeytinburnu masaj Talas masaj Tarsus masaj Tavşanlı masaj Terme masaj Tire masaj Torbalı masaj Toroslar masaj Turgutlu masaj Turgutreis masaj Turhal masaj Tuzla masaj Ulus masaj Ümraniye masaj Urla masaj Üsküdar masaj Vezirköprü masaj Viranşehir masaj Yatağan masaj Yenimahalle masaj Yenişehir masaj Yıldırım masaj Yomra masaj Yumurtalık masaj Yunusemre masaj Yüreğir masaj www.dubainewescorts.com Adana escort Afyon escort Aksaray escort Amasya escort Ankara escort Antalya escort Antep escort Aydın escort Balıkesir escort Bursa escort Anamur escort Antakya escort Arnavutköy escort Atakum escort Ataşehir escort Avcılar escort Bafra escort Bağcılar escort Bahçelievler escort Bakırköy escort Balçova escort Bandırma escort Başakşehir escort Batıkent escort Battalgazi escort Bayındır escort Bayrampaşa escort Beldibi escort Belek escort Beşiktaş escort Beykoz escort Beylikdüzü escort Beyoğlu escort Beypazarı escort Adalar escort Adapazarı escort Afşin escort Akçaabat escort Akçadağ escort Akçakale escort Akçakoca escort Akdağmadeni escort Akdeniz escort Akhisar escort Akşehir escort Aksu escort Akyazı escort Alanya escort Alaşehir escort Aliağa escort Almus escort Altıeylül escort Altınordu escort Araklı escort Ardeşen escort Arifiye escort Avsallar escort Ayvacık escort Ayvalık escort Aziziye escort vip eskort model http://www.escortperl.com Gaziantep escort Denizli escort Adana escort Hatay escort Aydın escort İzmir escort Ankara escort Antalya escort Bursa escort İstanbul escort Kocaeli escort Konya escort Muğla escort Malatya escort Kayseri escort Mersin escort Samsun escort Sinop escort Tekirdağ escort Eskişehir escort Yalova escort Rize escort Amasya escort Balıkesir escort Çanakkale escort Bolu escort Erzincan escort Şırnak escort Van escort Yozgat escort Zonguldak escort Afyon escort Adıyaman escort Bilecik escort Aksaray escort Ağri escort Bitlis escort Siirt escort Çorum escort Burdur escort Diyarbakir escort Edirne escort Düzce escort Erzurum escort Kırklareli escort Giresun escort Kilis escort Kars escort Karabük escort Kırıkkale escort Mardin escort Kırşehir escort Maraş escort Manisa escort Muş escort Kastamonu escort Ordu escort Nevşehir escort Sakarya escort Osmaniye escort Şanliurfa escort Sivas escort Trabzon escort Tokat escort Ardahan escort Bartın escort Karaman escort Batman escort Bayburt escort Bingöl escort Elaziğ escort Gümüşhane escort Hakkari escort Isparta escort Uşak escort Igdır escort Keşan escort Safranbolu escort Boyabat escort Kızıltepe escort Üzümlü escort Bucak escort Kadirli escort Bornova escort Batıkent escort Alanya escort İnegöl escort Orhangazi escort İzmit escort Akşehir escort Tarsus escort İlkadım escort Çerkezköy escort Ardeşen escort Kuşadası escort Merzifon escort Bandırma escort Çerkeş escort Gelibolu escort Gerede escort Antakya escort Ceyhan escort Dinar escort Besni escort Bozüyük escort Eskil escort Diyadin escort Ahlat escort Çivril escort Bağlar escort Akçakoca escort Aziziye escort Lüleburgaz escort Şahinbey escort Bulancak escort Digor escort Keskin escort Bünyan escort Kaman escort Battalgazi escort Elbistan escort Akhisar escort Bulanık escort Bodrum escort Altınordu escort Bor escort Avanos escort Adapazarı escort Virenşehir escort Gemerek escort Kangal escort Akçaabat escort Erbaa escort Tavşanlı escort Karşıyaka escort Çankaya escort Manavgat escort Nilüfer escort Arnavutköy escort Gebze escort Beyşehir escort Silifke escort Atakum escort Çorlu escort Çayeli escort Didim escort Suluova escort Edremit escort Ilgaz escort Biga escort Göynük escort İskenderun escort Çukurova escort Kaynaşlı escort Emirdağ escort Gölbaşı escort Söğüt escort Ortaköy escort Dogubayazıt escort Güroymak escort Karahayıt escort Bismil escort Horasan escort Mucur escort Babaeski escort Şehitkamil escort Espiye escort Kağızman escort Yahşihan escort Develi escort Doğanşehir escort Afşin escort Alaşehir escort Malazgirt escort Marmaris escort Fatsa escort Ürgüp escort Akyazı escort Eyyübiye escort Şarkışla escort Araklı escort Niksar escort Simav escort Buca escort Çubuk escort Muratpaşa escort Görükle escort Avcılar escort Darıca escort Çumra escort Anamur escort Çarşamba escort Ergene escort Fındıklı escort Nazilli escort Taşova escort Susurluk escort Çan escort Mudurnu escort Defne escort Kozan escort Sandıklı escort Yahyalı escort Patnos escort Kahta escort Pamukkale escort Ergani escort Oltu escort Nizip escort Görele escort Sarıkamış escort Yeşilyurt escort Dulkadiroğlu escort Kırkağaç escort Varto escort Fethiye escort Kumru escort Erenler escort Akçakale escort Suşehri escort Of escort Turhal escort Torbalı escort Haymana escort Kepez escort Osmangazi escort Bağcılar escort Derince escort Ereğli escort Erdemli escort Bafra escort Kapaklı escort Pazar escort Davutlar escort Altıeylül escort Ayvacık escort Dörtyol escort Sarıçam escort Sur escort Palandöken escort Nurdağı escort Tirebolu escort Zile escort Ünye escort Selim escort Kocasinan escort Onikişubat escort Salihli escort Milas escort Pamukova escort Birecik escort Yıldızeli escort Ortahisar escort Malkara escort Yakutiye escort Zara escort Yomra escort Konak escort Keçiören escort Lara escort Yıldırım escort Beylikdüzü escort Gölcük escort Karatay escort Mezitli escort Canik escort Efeler escort Ayvalık escort Kırıkhan escort Seyhan escort Melikgazi escort Pazarcık escort Soma escort Dalaman escort Sapanca escort Haliliye escort Ödemiş escort Mamak escort Kemer escort Mudanya escort Çekmeköy escort Körfez escort Meram escort Aliağa escort Polatlı escort Belek escort Gemlik escort Esenler escort Fatih escort Selçuklu escort Akdeniz escort Terme escort Söke escort Karesi escort Yüreğir escort Payas escort Talas escort Türkoğlu escort Turgutlu escort Datça escort Gümbet escort Serdivan escort Karaköprü escort Çeşme escort Sincan escort Gaziemir escort Ulus escort Kaş escort Gürsu escort Güngören escort Mut escort Samandağ escort Yunusemre escort Köyceğiz escort Siverek escort Toroslar escort Menteşe escort Kadıköy escort İznik escort Serik escort Menemen escort Aksu escort Kağıthane escort Kartal escort Maltepe escort Kestel escort Yenişehir escort Yatağan escort Tire escort Finike escort Pendik escort Sarıyer escort Şişli escort Sultangazi escort Tuzla escort Urla escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Karacabey escort Ümraniye escort Üsküdar escort Zeytinburnu escort Konya bayan escort
Sakarya bayan escort
Samsun bayan escort
Kocaeli bayan escort
Kayseri bayan escort
İzmir bayan escort
Hatay bayan escort
Gaziantep bayan escort
Diyarbakır bayan escort
Ankara bayan escort
Adana bayan escort
Antalya bayan escort
Bursa bayan escort
Mersin bayan escort
Aydın bayan escort
Balıkesir bayan escort
Çanakkale bayan escort
Kıbrıs bayan escort
Kütahya bayan escort
Manisa bayan escort
Muğla bayan escort
Tekirdağ bayan escort
Trabzon bayan escort
Yalova bayan escort
Isparta bayan escort
Kahramanmaraş bayan escort
Ordu bayan escort
Rize bayan escort
Sivas bayan escort
Afyon bayan escort
Aksaray bayan escort
Giresun bayan escort
Şanlıurfa bayan escort
Yozgat bayan escort
Erzurum bayan escort
Amasya bayan escort
Çorum bayan escort
Tokat bayan escort
Uşak bayan escort
Van bayan escort
Bolu bayan escort
Burdur bayan escort
Kırşehir bayan escort
Niğde bayan escort
Osmaniye bayan escort
Zonguldak bayan escort
Düzce bayan escort
Edirne bayan escort
Erzincan bayan escort
Karabük bayan escort
Karaman bayan escort
Kastamonu bayan escort
Kırıkkale bayan escort
Kırklareli bayan escort
adana mutlu son masaj
istanbul mutlu son masaj
ankara mutlu son masaj
izmir mutlu son masaj
bursa mutlu son masaj
antalya mutlu son masaj
konya mutlu son masaj
şanlıurfa mutlu son masaj
gaziantep mutlu son masaj
kocaeli mutlu son masaj
mersin mutlu son masaj
diyarbakır mutlu son masaj
hatay mutlu son masaj
manisa mutlu son masaj
kayseri mutlu son masaj
samsun mutlu son masaj
balıkesir mutlu son masaj
kahramanmaraş mutlu son masaj
van mutlu son masaj
aydın mutlu son masaj
tekirdağ mutlu son masaj
sakarya mutlu son masaj
denizli mutlu son masaj
muğla mutlu son masaj
afyon mutlu son masaj
amasya mutlu son masaj
batman mutlu son masaj
çanakkale mutlu son masaj
çorum mutlu son masaj
düzce mutlu son masaj
edirne mutlu son masaj
elazığ mutlu son masaj
erzurum mutlu son masaj
eskişehir mutlu son masaj
giresun mutlu son masaj
ısparta mutlu son masaj
kastamonu mutlu son masaj
uşak mutlu son masaj
kütahya mutlu son masaj
malatya mutlu son masaj
ordu mutlu son masaj
trabzon mutlu son masaj
rize mutlu son masaj
sivas mutlu son masaj
tokat mutlu son masaj
aksaray mutlu son masaj
yalova mutlu son masaj
yozgat mutlu son masaj
zonguldak mutlu son masaj
Arnavutköy bayan escort
Ataşehir bayan escort
Başakşehir bayan escort
Esenler bayan escort
Esenyurt bayan escort
Fatih bayan escort
Gaziosmanpaşa bayan escort
Kağıthane bayan escort
Kartal bayan escort
Küçükçekmece bayan escort
Maltepe bayan escort
Sarıyer bayan escort
Pendik bayan escort
Sultangazi bayan escort
Ümraniye bayan escort
Zeytinburnu bayan escort
Adapazarı bayan escort
Aksu bayan escort
Anamur bayan escort
Antakya bayan escort
Atakum bayan escort
Belek bayan escort
Beykoz bayan escort
Buca bayan escort
Çankaya bayan escort
Çorlu bayan escort
Dalaman bayan escort
Edremit bayan escort
Erdemli bayan escort
Gaziemir bayan escort
Gazipaşa bayan escort
Gölcük bayan escort
Gümbet bayan escort
Gümüşlük bayan escort
İlkadım bayan escort
İnegöl bayan escort
İskenderun bayan escort
Karşıyaka bayan escort
Kaş bayan escort
Kavaklıdere bayan escort
Keçiören bayan escort
Kepez bayan escort
Konak bayan escort
Konyaaltı bayan escort
Köyceğiz bayan escort
Menderes bayan escort
Menemen bayan escort
Menteşe bayan escort
Mezitli bayan escort
Ödemiş bayan escort
Odunpazarı bayan escort
Osmangazi bayan escort
Pamukkale bayan escort
Şahinbey bayan escort
Serdivan bayan escort
Seyhan bayan escort
Side bayan escort
Şile bayan escort
Silifke bayan escort
Silivri bayan escort
Tarsus bayan escort
Tire bayan escort
Torbalı bayan escort
Toroslar bayan escort
Turgutreis bayan escort
Yalıkavak bayan escort
Bandırma bayan escort
Çerkezköy bayan escort
Kahramankazan bayan escort
Elbistan bayan escort
Milas bayan escort
Polatlı bayan escort
Çarşamba bayan escort
Ceyhan bayan escort
Nazilli bayan escort
Söke bayan escort
İznik bayan escort
Susurluk bayan escort
Melikgazi bayan escort
Yıldırım bayan escort
Bafra bayan escort
Akçaabat bayan escort
Salihli bayan escort
Akhisar bayan escort
Soma bayan escort
Turgutlu bayan escort
Yatağan bayan escort
Köyceğiz bayan escort
Merzifon bayan escort
Lüleburgaz bayan escort
Sandıklı bayan escort
Gelibolu bayan escort
Çan bayan escort
Dörtyol bayan escort
Dörtyol bayan escort