DOLAR 18,6185 0.14%
EURO 19,2429 -0.5%
ALTIN 1.053,80-0,58
BITCOIN 306530-0,74%
Mersin
18°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:53

AKŞAM'A KALAN SÜRE

şişli escort

Dijital Tarım ve Gıda Ekosistemi Kuruluyor

Dijital Tarım ve Gıda Ekosistemi Kuruluyor

Dijitak Tarım ve Gıda Ekosistemi kuruluyor

ABONE OL
Ocak 14, 2022 12:49
Dijital Tarım ve Gıda Ekosistemi Kuruluyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Balta: “Dijital tarım ve gıda ekosistemi kuruyoruz”

TÜİOSB Yönetim Kurulu Başkanı Gül Akyürek Balta, “Yatırımcı Bilgilendirme Toplantısı’nda çalışmalarda gelinen son noktayı anlatarak, “Türkiye’nin ilk ihracatçı dijital ve yeşil OSB’si olan, endüstri 4.0 hedefiyle çevreye ve insana saygıyı esas alan yeni nesil TÜİOSB’de Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uyumlu, sürdürülebilir üretime dayalı dijital tarım ve gıda ekosistemini kuruyoruz” dedi. 


Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ve Meclis Başkanı A. Hamit İzol, Mersin Tarsus Tarımsal Ürün İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TÜİOSB) yatırımında gelinen son noktanın ele alındığı, 2022 yılı hedef ve planlamalarının değerlendirildiği ‘Yatırımcı Bilgilendirme Toplantısı’na katıldı. Mersin Valisi Ali İhsan Su ile Gıda Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Yusuf Değirmenci’nin de bulunduğu toplantıda çalışmalar hakkında bilgi veren TÜİOSB Yönetim Kurulu Başkanı Gül Akyürek Balta, Türkiye’nin ilk ihracat odaklı dijital tarım ve gıda ekosistemine sahip, yeşil organize sanayi bölgesini kurduklarını söyledi. 300 hektar alana kadar büyüyebileceklerini aktaran Balta, tamamlandığında 100 fabrikanın yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlanacağını söyledi. 300 milyon dolarlık yatırım beklediklerini kaydeden Balta, ilk 5 yılda 250 milyon dolarlık ihracat hedeflediklerini dile getirdi. 
Tarladan Çatala Dijital Değer Zinciri Stratejisi oluşturup uçtan uca izlenebilirlik sağlanacak bir yapılanma planladıklarını kaydeden Balta, aynı zamanda tüm fabrikalarda güneş enerjisinden yararlanılarak enerji maliyetlerinin düşürülüp karbon ayak izinin azaltılması kararı aldıklarına değindi. 
Altyapı faaliyetleri hakkında da bilgi veren Balta şunları söyledi:
“DigiGreenFoodTower içerisinde Ar-Ge, Yenilikçilik ve Dijital Dönüşüm Merkezi, Tarım ve Gıda Teknolojileri Test Merkezi, Kadın Ortak Girişim Fabrikaları (KOGİF), Bölge Müdürlüğü İdari Yönetim Birimleri, Eğitim Kompleksi ve Bölgede Yaşayan Dezavantajlı Gruplara Destek Merkezi yer alacaktır. DigiGreenFoodTower’da dijital olgunluk değerlendirme, eğitim-gelişim, dijital ikiz (digital twin) pilot çalışmaları, danışmanlık, uygulama ve yeşil fabrika (leed certificate) başlıklarında faaliyetler yürütülecektir. Ana yapılanmanın yanında ortak kullanım alanları da DigiGreenFoodTower’da oluşturulacaktır. Ayrıca temel hizmetlerden elektrik, su, telefon, internet, doğal gaz ve SCADA yönetimi hizmetleri de bu yapı dâhilinde sunulacaktır.”

“Özelleştirilmiş Ticaret Bölgesi olma hayalimiz”
Özelleştirilmiş Ticaret Bölgesi olma hayalleri bulunduğunu da bildiren Balta, “Bunu yapabilecek bir yapıdayız. Sektör özelinde birleştiğimiz için küme modeli olarak adlandırılabiliriz. Kendi içinde ticaret yapan yapımızı geliştirip dünyaya tanıtmak istiyoruz” dedi. 
OSB altyapı ve inşaat çalışmaları ile fabrika inşaat projelerinin eş zamanlı tamamlanmasının önemine de değindiği konuşmasında Balta, Fabrika inşaatlarını planlarken Avrupa Yeşil Mutabakatı’nı, çevre ve insana saygıyı esas alan, Endüstri 4.0 yatırımına uygun dijital altyapı ve Leed Sertifikalı bina projeleri oluşturmasının gerekliliğine de dikkat çekti. Balta sözlerini, TÜİOSB Yönetimi olarak tüm bu alanlarla ilgili olarak yatırımcılara sağlanacak hizmet ve desteklerin detaylarını anlatarak tamamladı. 
 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.