DOLAR 16,3364 -0.18%
EURO 17,5829 0.45%
ALTIN 970,33-0,44
BITCOIN 4842960,35%
Mersin
25°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

reklam

Büyükşehir’den Pet Shop Serftika Eğitimi

Büyükşehir’den Pet Shop Serftika Eğitimi

Mersin Büyükşehir Belediyesi hayvan alan ve satanlar serftika alacak

ABONE OL
Mayıs 1, 2022 12:22
Büyükşehir’den Pet Shop Serftika Eğitimi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MERSİN BÜYÜKŞEHİR, ‘EV HAYVANLARI SATIŞ SERTİFİKASI EĞİTİM KURSU’ VERDİ

BÜYÜKŞEHİR’DEN PET SHOP SERTİFİKA EĞİTİMİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi, ev hayvanları satışı yapmak isteyen kişilere sertifika vermek üzere 2 gün süren eğitim programı düzenledi.Program kapsamında ev hayvanlarının barınması, ruhsatlandırılması, bakımı, beslenmesi, su ürünleri ve ev kuşları yetiştiriciliği gibi ana konu başlıkları üzerinden eğitim verildi. Kanun ve yönetmeliklerin de anlatıldığı eğitim programının sonunda katılımcılara yönelik sınav düzenlendi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi;ev hayvanları satışı yapmak isteyenlere yönelik ‘Ev Hayvanları Satış Sertifikası Eğitim Kursu’düzenledi. 2 gün süren eğitim programının sonunda katılımcılara yönelik sınav düzenlendi.

14 Temmuz’dan itibaren kedi ve köpek satışı yasak

Eğitimin en önemli konusunu Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hayvan üretim ve satışını düzenleyen yönetmelikte yaptığı pet-shoplarda kedi ve köpek satışının yasaklanması oluşturdu. Yeni düzenlemeye göre 14 Temmuz 2022’den itibaren pet-shoplardakedi ve köpek satışı yapılamayacak.

Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanı Salim Serdar Gökçek, eğitim programında yer alan katılımcılara seslenirken, “Eğitim neticesinde bir de sınava gireceksiniz. Sınavda 70 ve üzeri alan katılımcılarımız sertifikasını almaya hak kazanacak. Bu sertifikalarınızla beraber ilçe belediyelerinin sizlere vermiş olduğu işyeri açma ve çalışma ruhsatı, daha sonra da Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzden de çalışma izin belgesi alacaksınız. Hepinize başarılar diliyorum”dedi.

Ev hayvanlarının bakımı, beslenmesi ve kayıt sistemi ana konuları oluşturdu

Eğitim; Doğa Koruma ve Milli Parklar Mersin Şube Müdürlüğü’nde Veteriner Hekim Mustafa Kurtulan tarafından 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği konusununanlatımı ile başladı. Hayvanların kısırlaştırılması, aşılanması, işaretlenmesi ve sahiplenilmesi ile ilgili bilgileri de Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde görevli Veteriner Hekim Mustafa Ersen Bebekaktardı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde görevli Veteriner Hekim İrfan Yılmaz ise ev hayvanlarının barınma ve ruhsatlandırılmasının usul ve esaslarını anlatarak detaylı bilgiler verdi. Ev hayvanlarının kayıt sistemi hakkında genel bilgilerin yine İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde görevli Veteriner Hekim Adnan Serin tarafından verildiği eğitimde, Büyükşehir Belediyesi’nde görevli Veteriner Hekim Yusuf İncir ise hayvan hastalıklarının tanınması noktasında önemli bilgiler aktardı.

Su ürünleri ve ev kuşlarının bakımına da değinildi

Eğitim programının 2. gününde; Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Hastalıklar Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Selmin Özer su ürünleri yetiştiriciliği hakkında katılımcılara detaylı bilgiler aktardı.Evde beslenebilen kuşların bakımı ve beslenmesini Büyükşehir Belediyesi’nde görevli Veteriner Sağlık Teknikeri Yılmaz Ölmez, kedi-köpek kayıt sistemi bakım ve beslenmesi ile aşılanması konularını da Mersin Veteriner Hekimler Odası’nda görevli Veteriner Hekim Ümit Ersin Aydoğduanlattı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.