DOLAR 18,8080 -0.07%
EURO 20,3052 -0.06%
ALTIN 1.127,49-0,07
BITCOIN 430867-2,23%
Mersin

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

şişli escort
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ATATÜRK PARKI HALKINDIR, YAĞMALANAMAZ..!

         Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde ortak basın toplantısı düzenleyen ADD, ÇYDD,Eğitim İş,YKKED ve 29 Ekim Kadın Derneği “Atatürk Parkı Yağmalanamaz”dediler.Basın açıklamasını ADD şube başkanı Serdar Erkan yaptı.

1970’li yıllardan beri, Mersinlilerin kamusal alanı, kent belleği ve Akdeniz İlçemizin nefes alma borusu olan, Atatürk Parkının batı tarafında Çamlıbel Mahallesi Balıkçı Barınağının yapılaşmaya açılmasına ve otopark yapılmasına yol açacak projeye itiraz ediyoruz.

Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğünce; askı süresi geçtiğimiz uzun bayram tatiline denk getirilen ve 6 Ağustos 2022 de askı süresi biten  Su Sporları Merkezi adı altında Atatürk Parkının yapılaşmaya açılmasına, Mersin Büyükşehir Belediyesi, TMMOB Mersin Şehir Plancıları Odası ve Mersin Peyzaj Mimarları Odalarının Mersin Şube ve temsilcilikleri ile ADD Mersin Şubesi kendi gerekçeleriyle itiraz etmişlerdir.

Ancak Mersin Çevre İl Müdürlüğünün 9.09.2022 tarihli yazısıyla, itiraz yazısında haklı  itiraz gerekçelerini, görmezden gelinerek, gerekçe dahi belirtilmeden itirazımız ret edilmiştir.

ADD Mersin Şubemizin ve diğer Mersini temsil eden kurumların itirazının gerekçesiz ret edilmesini ve Mersinlileri yok saymasını, biz aşağıda imzası olan ve Mersin’de yaşayan üyelerimizi temsil eden kurumlar olarak kabul etmiyoruz ve itiraz ediyoruz.

Çünkü,  Atatürk Parkı ve Balıkçı barınağı yıllardır amatör balıkçıların toplanma yeri olup, ayrıca Akdeniz ve Toroslar ilçelerindeki dezavantajlı mahallelerde ikamet eden yoksul yurttaşlarımızın ailesiyle denizle buluşabildiği, ucuz deniz ürünleri yiyebildiği ve yaz sıcaklarında serinletici deniz rüzgarlarını alabildiği, en önemli kent belleği kamusal ve sosyal  alan olan Atatürk Parkının ayrılmaz parçasıdır. Bu kamusal, ekolojik ve sosyal mekanın, Mersin Marina’da olduğu gibi, AVM benzeri yapılaşmayla salt sınırlı üst gelir gruplarının kullanabileceği rant alanı olarak yapılaşmaya açılmasını yanlış buluyoruz ve bu hatadan dönülmesini talep ediyoruz.

Bu kapsamda, yukarıda açıkladığımız nedenlerle, bundan sonraki tüm idari ve hukuki süreçlere üyelerimiz ve Mersinliler adına müdahil olacağımızı ilan ediyoruz.

ADD Mersin Şubesi

ÇYDD Mersin Şubesi,

EĞİTİM İŞ Mersin Şubesi,

Yirmi Dokuz Ekim Kadınları Der. Mersin Şubesi

YKKED Mersin Şubesi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.